Čo je to Geocaching?

Hocikedy pri stretnutí s kamarátmi, známymi, rodinou sa stretávam s otázkou typu „čo robievaš vo voľnom čase“. Po odpovedi: „chodievame hľadať kešky“ sa väčšina z nich tvári veľmi prekvapene, resp. nechapajúco. Preto som sa rozhodol (keď už mám ten blog :) niečo o tom „keškovaní“ napísať.

Pojem geocaching (čítaj geokešing) vznikol zložením dvoch slov geo (zem) a cache (skrýša). Je to teda nejaká skrýša ukrytá na Zemi, väčšinou na nejakom peknom, zaujímavom mieste. Tých skrýši je k dnešnému dňu na celej zemeguli aktívnych niečo vyše jedného milióna 288 tisíc (áno, čítate správne, viac ako 1 288 000), čo robí z tohto veľmi zaujímavú aktivitu pre všetky vekové skupiny. Je to určitý druh športu, hry, ktorou môžme stráviť veľmi pekné chvíle spoznávaním miest, o ktorých by sme sa nebyť keškovania nikdy nedozvedeli.

Každá z týchto skrýš má na internete na stránke www.geocaching.com svoju vlastnú stránku, kde sa dozvieme všetky podstatné informácie. Nájdeme tam samotný popis miesta, ktorému je daná keška venovaná, kto ju založil, fotografie, komentáre hľadačov a iné. Avšak to najdôležitejšie na čo nemôžme zabudnúť sú GPS súradnice miesta, kde sa daná keška nachádza. Bez nich by bolo naše pátranie po „poklade“ pravdepodobne neúspešné. Z tohto je vám už teda asi zrejmé, že na to, aby ste sa mohli stať „hľadačmi pokladov“ je potrebné, ba priam nevyhnutné vlastniť GPS zariadenie s potrebným softvérovým vybavením (minimálne aspoň kompasom, ktorý vás k súradniciam navedie).

Pravidlá tejto hry sú jednoduché. Na už spomínanej stránke www.geocaching.com (resp. jej slovenskej obnože www.geocaching.com) si po registrácii vyberiete kešku, ktorú chcete ísť hľadať, odpíšete si jej súradnice a idete na to :) Samotná keška musí byť umiestnená na verejne prístupnom mieste, nie na súkromnom pozemku. Jej prevedenie vačšinou tvorí vodotesná krabička so zápisníčkom a rôznymi predmetmi (napr. hračky z kinderiek). Po jej nájdení sa zapíšete do zápisníčka (tzv. logbook), kde zanecháte svoje pocity, príbeh z hľadania. Platí pravidlo, že z krabičky si môžte zobrať hociktorú vec, avšak mali by ste tam miesto nej vložiť nejaký vlastný predmet podobnej hodnoty ako ten, ktorý z nej vyberáte, aby aj ďalší nálezcovia mohli niečo nájsť. Krabičku následne vrátite na pôvodné miesto s pôvodným maskovaním, aby sa k nej nedostali náhodní okoloidúci. Po návrate domov je následne potrebné o tomto nájdení spraviť na stránke zápis, čím sa podelíte o svoje zážitky s ostatnými.

Týmto ste sa o keškach dozvedeli aspoň tie najzákladnejšie informácie, v ďalšom článku sa na ne pozrieme bližšie. Tak hor sa do keškovania!

1 názor na “Čo je to Geocaching?”

  1. Keškovanie je super

    Keď som sa s hľadaním kešiek stretol prvý krát, asi tak pred štyrmi rokmi, netušil som, aká to môže byť zábava. Aj v lokalitách, ktoré som si myslel, že dobre poznám, ma cesta za keškami doviedla na krásne miesta, o ktorých som predtým nemal ani tušenia. A výlety do prírody vďaka hľadaniu kešiek dostanú nový silný náboj dobrodružstva.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore