Valentínska kvapka krvi

valentin_krvA opäť tu máme 14. februára, deň sv. Valentína, deň všetkých zamilovaných. Taktiež je to deň začiatku každoročnej celoslovenskej akcie s názvom Valentínska kvapka krvi. Tento rok prebieha od 14.2.2013 do 21.3.2013.  Darovať krv môže každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, ktorý má viac ako 50 kg. Tak som sa dnes aj ja po siedmych rokoch rozhodol opäť túto vzácnu tekutinu darovať a možno tým niekomu zachrániť život. Prvý krát som tak urobil ešte v roku 2006 v Trstenej, dnes to bolo v Dolnom Kubíne.

Po príchode na Hematologicko-Transfúziologické Oddelenie, kde sa odbery krvi realizujú som ostal prekvapený počtom darcov. Prišiel som o 6:30 ráno a už som bol šiesty. Kým som odišiel, nazbieralo sa nás tam možno 50. Tety doktorky, sestričky mali teda čo robiť :)

Pri vstupe som si teda zobral krúžok s poradovým číslom, čistý dotazník darcu a usadil sa v miestnosti určenej pre darcov so stoličkami, stolmi, „barom“. Z barového pultu som si zobral pohár čaju, usadil sa a začal vyplňovať dotazník. Tento musí pred odberom vyplniť každý darca. V dotazníku sa poväčšine krúžkuje aké choroby ste prekonali, či neposkytujete platené sexuálne služby :), či nedrogujete, nestriedate partnerov atď. Počas vypĺňania som vypil čaj, zjedol nejaké sušienky. Pred odberom musíte vypiť veľa čaju, aby sa vám zriedila krv a dala sa ľahšie odobrať.

Po vyplnení dotazníka ma zavolali zaregistrovať sa. Tam som tento dotazník odovzdal. Zároveň som predložil občiansky preukaz a preukaz poistenca. Odtiaľ som postúpil do ďalších dverí, kde mi zmerali tlak, teplotu a odobrali vzorku krvi na základné otestovanie, či ju môžem darovať.

A zase som išiel do čakárne. Vypil som ďalšie poháre čaju, zjedol rohlík (rožok, pečivo :) a čakal až kým ma opäť nezavolali. Tentokrát som išiel za doktorkou, ktorá mi položila zopár otázok, popočúvala ma a uznala za schopného darovať krv :) Išiel som teda do darovacej miestnosti, kde som si musel umyť celú ruku, z ktorej mi išli robiť odber. Sadol-ľahol som si do kresla, pichli ihlu, do ruky dali loptičku na stláčanie a krvička tiekla do odbernej „fľaše“. Za necelých 10 minút mi jej odobrali 450 ml.

Po odbere som šiel za ďalšou tetou, ktorá mi vypísala potvrdenie do práce a dala 3 eurá na stravu. Odtiaľ som šiel opäť čakárne, kde mi doniesli kávičku s perníkom. Tak som ju vypil, perník zjedol, a išiel domov.

Pri najbližšej príležitosti sa darovať vyberiem opäť, je to fajn pocit, že možno moja krv niekomu zachráni život. Vrelo odporúčam každému, kto má možnosť, aby si to tiež išiel vyskúšať.

Viac informácií o darovaní krvi nájdete na stránkach:
darujkrv.redcross.sk/daruj_krv
www.mojakrvnaskupina.sk

O autorovi

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore