Ako to vyzerá na hodine IVT

Piatok 7.35
Zvonček oznamuje začiatok hodiny. Prichádza profesorka. Otvorí dvere do učebne, my vlezieme dnu a po dvoch-troch sa usadíme za päť počítačov. Profesorka si ešte odskočí do „disketária“ po škatuľku s našími 3,5″ disketami. Po piatich minútach sa vráti do triedy a vraví, že tú škatuľku nemôže nájsť, že dnes budeme ukladať dokumenty na harddisky. Keď to počujem, moje očká sa rozžiaria – aspoň raz sa nebudem musieť zdržiavať s formátovaním a scandiskovaním diskety, ktorá je beznádejne plná a dá sa naformátovať iba na kapacitu 750 kB.

7.45
Profesorka zapína istič. A prichádza časť, ktorú nazývame „istič drž“. V tejto časti totiž zapíname počítače a veľakrát sa stáva, že istič nevydrží takú záťaž a jednoducho bez upozornenia nám odmietne prepustiť „šťávu“ pre počítače. Raz sme ho skúsili vymeniť za silnejší, ale skončilo sa to prepálením fázy, tak sme ho vrátili naspäť. Keď už istič konečne prestane štrajkovať, prichádza nábeh systému. Po dvoch až troch minútach sa nám na perfektných 14″ VGA monitoroch objaví plocha „lístia“ (takto voláme Windows 95, pretože lístie padá iba na jeseň, ale Windows 95 stále). Pomocou „potkana sa snažím otvoriť Tento počítač. Moja námaha je však márna, pretože ukazovateľ sa pre mňa z nepochopiteľných príčin nechce pohnúť zo svojho teplého miestečka. V tom si spomeniem, že pred týždňom sme sa obhadzovali guľôčkami z myší. Pozriem sa na myš. No pravdaže, moja guľôčka ešte stále nenašla cestu späť do útrob svojej hostiteľky – myši. V nestráženej chvíli sa natiahnem za susedkonou myšou a „požičiam“ si guľočku. Vopchám ju do svojej myši a ukazovateľ sa konečne pohne z miesta. Tu už však kričí moja susedka, že jej nejde myš. Tak jej poradím, aby powerom vypla počítať a skúsila spustiť systém z diskety, kde sú ovládače na tlačiarne. A mám od nej pokoj.

7.50
Profesorka nám veľkodušne oznamuje, aby sme si spustili Word 97 a spravili nejaký dokument. Ja miesto toho otváram Okolité počítače. Ale čo to? Sieť nie je prístupná. Do piva, zabudol som sa prihlásiť na lokálnu sieť. Preto cez voľbu Start/vypnúť-resetovať počítač, resetujem počítač. Po nabehnutí systému sa prihlasujem na sieť a po druhý raz otváram Okolité počítače. Tam si vytypujem pár počítačov, ktorým na ploche vytvorím zložky s tajuplnými názvami ako „Rýchlo resetni počítač. Neskoro“ alebo „Daj mi keksík“ alebo „Surfovaním za slobodu“. V tom si však spomeniem, že všetci pracujú vo Worde 97, tak im pouzatváram dokumenty s príponou .doc metodou „chyť a presuň na kôš“, aby sa aj oni mohli zasmiať na mojich zložkách. Triedou sa ozve hromový výkrik: „Istič, drž.“ Neskoro. Istič nám dal zase najavo, že si potrebuje oddýchnuť.

8.20
Končí sa prvá hodina IVT. Všetci odchádzajú na prestávku. Samozrejme okrem mňa. Dostal som totiž do rúk ventilátor na baterky a mám za úlohu ochladiť istič, aby ešte aspoň hodinu vydržal.

8.25
Zvoní na hodinu. Spolužiaci sa nahrnú do triedy. O päť minút vbehne dnu aj profesorka a vraví mi, že ten istič už asi bude dostatočne ochladený. Sadám si na miesto a dnes už po druhý raz zapíname počítače. Istič napočudovanie vydržal. Chvála Bohu. Po nabehnutí systému som sa opäť prihlásil na sieť a otvoril okolité počitáče. Neviem prečo, ale všetkým spolužiakom som pohádzal tie moje zložky do koša. No čo už, nové sa mi robiť nechce. Preto otváram aplikáciu Internet Explorer 3.02 Sk a pripájam sa na Internet. Ale o chvíľu ma to omrzelo, lebo na adrese s Pamelou Andersonovou je obrovská zápcha, a keďže som pripojený komutovanou linkou, nie je žiadna slasť. Tak končím spojenie.

9.00
Konečne som sa dostal do Wordu 97. Otváram akýsi existujúci dokument (aby profesorka nepovedala, že som nič nerobil), spravím tam pár úprav, a to sa už končí hodina. Tak rýchlo zatváram okná a cez voľbu Start/vypnúť počítač, vypínam počítač. Nepočkám ani na správu: „Nyní můžete počítač bez obav vypnout“ a stláčam power. V tej chvíli zase vypadol istič, ale to sa už mňa netýka.

9.10
Odchádzam z učebne a trielim sa postaviť do radu k bufetu.

1 názor na “Ako to vyzerá na hodine IVT”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore